CRCW06036K65DKEAP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
6.65 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW06036K65DKEAP
DigiKey Part Number
CRCW06036K65DKEAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW06036K65DKEAP
Description
RES SMD 6.65KOHM 0.5% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CRCW06036K65DKEAP Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)