CRCW0402453KCHEDP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for CRCW0402453KCHEDP is not available
CRCW0402453KCHEDP
DigiKey Part Number
CRCW0402453KCHEDP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0402453KCHEDP
Description
RES SMD 453KOHM 0.25% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
453 kOhms ±0.25% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
EDA/CAD Models
CRCW0402453KCHEDP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)