CRCW0402100KFHEDP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 286,065
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 7,902
Datasheet
100 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW0402100KFHEDP
DigiKey Part Number
541-CRCW0402100KFHEDPTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW0402100KFHEDPCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW0402100KFHEDPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0402100KFHEDP
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW0402100KFHEDP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)