CMF65590K00FKRE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
590 kOhms ±1% 1.5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF65590K00FKRE
DigiKey Part Number
CMF65590K00FKRE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF65590K00FKRE
Description
RES 590K OHM 1.5W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF65590K00FKRE Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)