CMF601M5000FKR6 is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
1.5 MOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF601M5000FKR6
DigiKey Part Number
CMF601M5000FKR6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF601M5000FKR6
Description
RES 1.5M OHM 1W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF601M5000FKR6 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.165" Dia x 0.469" L (4.20mm x 11.90mm)