CMF5595R300BEEA
DigiKey Part Number
CMF5595R300BEEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF5595R300BEEA
Description
RES 95.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Detailed Description
95.3 Ohms ±0.1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
CMF5595R300BEEA Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)