PATT1206E1002BGT1
DigiKey Part Number
764-1177-2-ND - Tape & Reel (TR)
764-1177-1-ND - Cut Tape (CT)
764-1177-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PATT1206E1002BGT1
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.4W 1206
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
PATT1206E1002BGT1 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.46mm)