FC0603E1000BTBST1
DigiKey Part Number
FC0603-100BFTR-ND - Tape & Reel (TR)
FC0603-100BFCT-ND - Cut Tape (CT)
FC0603-100BFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC0603E1000BTBST1
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) RF, High Frequency Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FC0603E1000BTBST1 Models
Category
Features
RF, High Frequency
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)