D55342E07B301DRTS
DigiKey Part Number
764-D55342E07B301DRTSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D55342E07B301DRTS
Description
RES SMD 301 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
301 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Military, Non-Inductive Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D55342E07B301DRTS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.033" (0.84mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
R (0.01%)