564R60GAQ47
DigiKey Part Number
564R60GAQ47-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
564R60GAQ47
Description
CAP CER 47PF 6KV R3L RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 pF ±20% 6000V (6kV) Ceramic Capacitor R3L Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
564R60GAQ47 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.461" Dia (11.70mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.374" (9.50mm)