VY2472M49Y5US6UV7
DigiKey Part Number
BC5248CT-ND - Cut Tape (CT)
BC5248TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2472M49Y5US6UV7
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U
Detailed Description
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
EDA/CAD Models
VY2472M49Y5US6UV7 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)