VY1102M31Y5UC6UV0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 39,776
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 9,028
Datasheet
1000 pF ±20% 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
VY1102M31Y5UC6UV0
DigiKey Part Number
VY1102M31Y5UC6UV0-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY1102M31Y5UC6UV0
Description
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VY1102M31Y5UC6UV0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)