VDRH10S460ASE
DigiKey Part Number
VDRH10S460ASE-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VDRH10S460ASE
Description
VARISTOR 750V 3.5KA DISC 12.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 12.50mm
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
115J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Maximum DC Volts
615 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 12.50mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V