PTCCL05H181DBE
DigiKey Part Number
56-PTCCL05H181DBE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTCCL05H181DBE
Description
PTC RESET FUSE 30V 180MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 30V 180 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - 25°C (Typ)
13 Ohms
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.157" T (5.00mm x 4.00mm)
Type
Ceramic
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Max
30V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
180 mA
Approval Agency
UR
Current - Trip (It)
270 mA
Base Product Number
Current - Max
1.7 A