PE0140BJ16138BG1
DigiKey Part Number
PE0140BJ16138BG1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PE0140BJ16138BG1
Description
CAP CER 160PF 15KV R16 DISK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160 pF ±20% 15000V (15kV) Ceramic Capacitor R16 Disk, Metal Fitting - Threaded
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Tolerance
±20%
Size / Dimension
5.512" Dia (140.00mm)