NFR25H0004709JR500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 4,965
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Sfernice
Stackpole Electronics Inc
47 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Metal Film
NFR25H0004709JR500
DigiKey Part Number
PPC47BTR-ND - Tape & Reel (TR)
PPC47BCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFR25H0004709JR500
Description
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NFR25H0004709JR500 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)