MAL219366331E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 300mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL219366331E3
DigiKey Part Number
56-MAL219366331E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219366331E3
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.78 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
2.67 A @ 10 kHz
Impedance
190 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C