MAL219357151E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 490mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL219357151E3
DigiKey Part Number
56-MAL219357151E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL219357151E3
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.18 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
1.77 A @ 10 kHz
Impedance
270 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
490mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C