MAL215937101E3
DigiKey Part Number
4814PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215937101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.8Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL215937101E3 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
740 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Impedance
1.05 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C