MAL215919221E3
DigiKey Part Number
4855PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215919221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 630mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.37 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.918 A @ 10 kHz
Impedance
480 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
630mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C