MAL215080101E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 9,443
Datasheet
Upgrade
TDK
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
MAL215080101E3
DigiKey Part Number
MAL215080101E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215080101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
360.8 mA @ 100 Hz
Impedance
117 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C