K272J20C0GF5UL2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 443
In Stock: 500
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
2700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
K272J20C0GF5UL2
DigiKey Part Number
K272J20C0GF5UL2-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K272J20C0GF5UL2
Description
CAP CER 2700PF 50V C0G/NP0 RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
K272J20C0GF5UL2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)