K222K15X7RH5UL2
DigiKey Part Number
56-K222K15X7RH5UL2CT-ND - Cut Tape (CT)
56-K222K15X7RH5UL2TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K222K15X7RH5UL2
Description
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
2200 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
K222K15X7RH5UL2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)