K102K15X7RH5TK2
DigiKey Part Number
56-K102K15X7RH5TK2TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-K102K15X7RH5TK2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K102K15X7RH5TK2
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)