BFC238550472 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Image for BFC238550472 is not available
BFC238550472
DigiKey Part Number
BFC238550472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238550472
Description
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
550V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)