BFC238350392 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 5,116
Datasheet
3900 pF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238350392
DigiKey Part Number
BC1991-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238350392
Description
CAP FILM 3900PF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BFC238350392 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
550V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)