BFC233621105 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 115
1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC233621105
DigiKey Part Number
BFC233621105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233621105
Description
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V