A561K15X7RL5UAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
560 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R Axial
A561K15X7RL5UAA
DigiKey Part Number
A561K15X7RL5UAA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A561K15X7RL5UAA
Description
CAP CER 560PF 500V X7R AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A561K15X7RL5UAA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Tolerance
±10%