SL082R503A
DigiKey Part Number
570-SL082R503A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL082R503A
Description
ICL 2.5 OHM 25% 3A 8MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 2.5 Ohms ±25% 3 A 0.315" (8.00mm)
Category
Tolerance
±25%
Current - Steady State Max
3 A
Series
R @ Current
150 mOhms
Diameter
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
R @ 25°C
2.5 Ohms