AS351R040
DigiKey Part Number
570-AS351R040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS351R040
Description
ICL 1 OHM 25% 40A 36MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 1 Ohms ±25% 40 A 1.417" (36.00mm)
Category
Tolerance
±25%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
40 A
Series
R @ Current
8 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
1.417" (36.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.748" (19.00mm)
R @ 25°C
1 Ohms