Image for AGCR0603-QK-2211FT is not available
AGCR0603-QK-2211FT
DigiKey Part Number
2679-AGCR0603-QK-2211FTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGCR0603-QK-2211FT
Description
AUTO GRADE RESISTOR,0603,1/10W,
Customer Reference
Detailed Description
2.21 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)