SUD50P06-15
DigiKey Part Number
4518-SUD50P06-15TR-ND - Tape & Reel (TR)
4518-SUD50P06-15CT-ND - Cut Tape (CT)
4518-SUD50P06-15DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUD50P06-15
Description
MOSFET P-CH 60V 50A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 50A (Tc) 2.5W (Ta), 113W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15mOhm @ 17A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Vgs (Max)
±20V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 113W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V