8Y-48.000METQ-T
DigiKey Part Number
887-8Y-48.000METQ-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Y-48.000METQ-T
Description
2.0X1.6 SEAM SEAL MHZ QUARTZ XTA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48 MHz ±10ppm Crystal 10pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
48 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)