8Q-24.000MEIV-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 41,783
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 2,602
Datasheet
Jauch Quartz
Jauch Quartz
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
ECS Inc.
In Stock: 555
EPSON
24 MHz ±10ppm Crystal 8pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
8Q-24.000MEIV-T
DigiKey Part Number
887-8Q-24.000MEIV-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
887-8Q-24.000MEIV-TCT-ND - Cut Tape (CT)
887-8Q-24.000MEIV-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Q-24.000MEIV-T
Description
CRYSTAL 24MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
24 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)