PEAMW20I-14-B1
DigiKey Part Number
3989-PEAMW20I-14-B1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAMW20I-14-B1
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W
Detailed Description
24V 20 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.25" L x 1.54" W x 1.34" H (57.2mm x 39.0mm x 34.0mm)
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
830mA
Standard Number
Power (Watts)
20 W