WSX120-2000-R
DigiKey Part Number
237-2142-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSX120-2000-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W
Detailed Description
12V 24 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
EDA/CAD Models
WSX120-2000-R Models
Category
Power (Watts)
24 W
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 45°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
12V
Size / Dimension
3.02" L x 1.87" W x 1.38" H (76.8mm x 47.5mm x 35.0mm)
Current - Output (Max)
2A