WDU15-1000
DigiKey Part Number
237-2306-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WDU15-1000
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WDU15-1000 Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Manufacturer
Triad Magnetics
Power (Watts)
15 W
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
72" (1.83m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
120VAC
Size / Dimension
3.15" L x 2.36" W x 1.89" H (80.0mm x 60.0mm x 48.0mm)
Voltage - Output
15V