WAU12-2000
DigiKey Part Number
237-1881-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAU12-2000
Description
AC/AC WALL MNT ADAPTER 12VAC 2A
Detailed Description
12VAC 2A AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WAU12-2000 Models
Category
Current - Output (Max)
2A
Power (Watts)
24 W
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension
1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Input
120VAC
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Output
12VAC