WAU12-200
DigiKey Part Number
237-1880-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WAU12-200
Description
AC/AC WALL MNT ADPT 12VAC 200MA
Detailed Description
12VAC 200mA AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
WAU12-200 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
2 W
Manufacturer
Triad Magnetics
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Packaging
Box
Efficiency
80%
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension
1.54" L x 1.69" W x 2.36" H (39.0mm x 43.0mm x 60.0mm)
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Input
120VAC
Voltage - Output
12VAC
Cord Length
72" (1.83m)
Current - Output (Max)
200mA