VPT24-6670
DigiKey Part Number
237-1346-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT24-6670
Description
PWR XFMR TOROIDAL 160VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 160VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 13.34A, Series 6.67A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT24-6670 Models
Power - Max
160VA
Size / Dimension
103.00mm Dia x 48.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
52.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)
Parallel 13.34A, Series 6.67A