VPT230-110
DigiKey Part Number
237-1324-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT230-110
Description
PWR XFMR TOROIDAL 25VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 25VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 115V, Series 230V Secondary Parallel 220mA, Series 110mA Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT230-110 Models
Power - Max
25VA
Size / Dimension
71.00mm Dia x 32.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max)
Parallel 220mA, Series 110mA