VPP36-280 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Signal Transformer
In Stock: 1,137
Datasheet
Direct
Tamura
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Hammond Manufacturing
In Stock: 17
Laminated Core 10VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 18V, Series 36V Secondary Parallel 560mA, Series 280mA Through Hole
VPP10-1000
VPP10-1000
What are Transformers? How Do They Work? - Another Teaching Moment
VPP36-280
DigiKey Part Number
237-1059-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPP36-280
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
VPP36-280 Models
Power - Max
10VA
Size / Dimension
47.63mm L x 39.67mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.93mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)
Parallel 560mA, Series 280mA