VPP20-1000
VPP20-1000
What are Transformers? How Do They Work? - Another Teaching Moment
VPP20-1000
DigiKey Part Number
237-1070-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPP20-1000
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Detailed Description
Laminated Core 20VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 10V, Series 20V Secondary Parallel 2A, Series 1A Through Hole
EDA/CAD Models
VPP20-1000 Models
Power - Max
20VA
Size / Dimension
57.15mm L x 47.63mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
41.28mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max)
Parallel 2A, Series 1A