VPM240-10400
DigiKey Part Number
237-2064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM240-10400
Description
PWR XFMR TOROIDAL 2500VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 2500VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 120V, Series 240V Secondary Parallel 21.8A, Series 10.4A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM240-10400 Models
Power - Max
2500VA
Size / Dimension
215.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
120.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 120V, Series 240V
Current - Output (Max)
Parallel 21.8A, Series 10.4A