DZ150-12EU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 292
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 282
Datasheet
In Stock: 0
Image for DZ150-12EU is not available
DZ150-12EU
DigiKey Part Number
DZ150-12EU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ150-12EU
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 2 Output 5V 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 1
10 A
Mfr
Current - Output 2
7 A
Series
Power (Watts)
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
PFC, Universal Input
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.80" L x 3.80" W x 1.50" H (172.7mm x 96.5mm x 38.1mm)
Voltage - Output 1
5V
Minimum Load Required
Yes
Voltage - Output 2
12V