TEN 20-7212WIR
DigiKey Part Number
1951-2140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEN 20-7212WIR
Description
DC DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 43V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEN 20-7212WIR Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
43V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.67A