XPN9R614MC,L1XHQ
DigiKey Part Number
264-XPN9R614MCL1XHQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-XPN9R614MCL1XHQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-XPN9R614MCL1XHQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XPN9R614MC,L1XHQ
Description
MOSFET P-CH 40V 40A 8TSON
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 40A (Ta) 840mW (Ta), 100W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance-WF (3.1x3.1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XPN9R614MC,L1XHQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
+10V, -20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3000 pF @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
840mW (Ta), 100W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-TSON Advance-WF (3.1x3.1)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.6mOhm @ 20A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 500µA