XC9237A21CMR-G
DigiKey Part Number
XC9237A21CMR-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9237A21CMR-G
Description
IC REG BUCK 2.1V 600MA SOT25
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.1V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753
EDA/CAD Models
XC9237A21CMR-G Models
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Frequency - Switching
1.2MHz
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
SOT-25
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
2V