XC9235A12CMR-G
DigiKey Part Number
893-1107-2-ND - Tape & Reel (TR)
893-1107-1-ND - Cut Tape (CT)
893-1107-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9235A12CMR-G
Description
IC REG BUCK 1.2V 600MA SOT25-5
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753
EDA/CAD Models
XC9235A12CMR-G Models
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
1.2MHz
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
SOT-25-5
Voltage - Input (Min)
2V