XC9141B33DMR-G
DigiKey Part Number
893-1368-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9141B33DMR-G
Description
IC REG BOOST 3.3V 350MA SOT25-5
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 350mA SC-74A, SOT-753
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XC9141B33DMR-G Models
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
3MHz
Function
Step-Up
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-25-5
Voltage - Input (Min)
0.65V